Soykırımcı İsrail’in Refah planına peş peşe tepkiler! ”Son derece endişe verici”


İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine kara, hava ve denizden yürüttüğü saldırılar, ardında ölü ve yaralıların yanı sıra büyük yıkımlar bırakarak 120. gününde sürüyor.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI, GAZZE’NİN GÜNEYİNDE SİVİLLERİN SIĞINDIĞI REFAH KENTİNE “KARA SALDIRISI” SİNYALİ VERDİ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi’nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarının işaretini verdi.

İsrail Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gazze Şeridi’nin Han Yunus bölgesindeki işgalci İsrail birliklerini ziyaret eden Gallant, Han Yunus’taki saldırılarını Mısır sınırındaki Refah kentine taşıyacaklarını söyledi.

Han Yunus’taki saldırıların “etkili sonuçlarla ilerlediğini” iddia eden Gallant, “Refah’a ulaşacağız ve orada terörist olan herkesi ortadan kaldıracağız.” ifadelerini kullandı.

Gazze Şeridi’nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin kente sığınmasıyla birlikte 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze’nin yaklaşık yarı nüfusuna ev sahipliği yapıyor. İsrail güçleri, Refah kentini sık sık hava saldırılarıyla hedef alıyor. İsrail’in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi’nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

BM’DEN PEŞ PEŞE TEPKİLER

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsrail’in saldırılarını Gazze’nin Refah kentine doğru genişletme ihtimalini son derece endişe verici bulduğu bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genel Sekreter’in İsrail’in Refah kentine ilerleme ihtimalini nasıl karşıladığının sorulması üzerine Dujarric, “Genel Sekreter son derece endişe verici buluyor.” ifadesini kullandı.

Han Yunus’taki saldırıların siviller üzerindeki etkilerini açık şekilde ortaya koyduğuna dikkati çeken Dujarric, aynı zamanda burada BM tesisinin de vurulduğunu anımsattı.

Dujarric, İsrail’in kara saldırılarının ardından Gazze halkının güneye doğru ilerlediğini belirterek, “Güney’de ilerledikçe nüfus yoğunluğu artacaktır.” uyarısında bulundu.

İnsanların soğuk havada çadırlarda ve korkunç koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştığına işaret eden Dujarric, İsrail’in Refah’a doğru ilerleme ihtimalinin endişe verici olduğunu tekrar dile getirdi.

BM KOMİSERİ TÜRK, İSRAİLLİ BAKANIN “REFAH’A ASKERİ MÜDAHALE” AÇIKLAMASINDAN DERİN ENDİŞE DUYUYOR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın, Gazze’nin Refah kentine yönelik askeri müdahale ihtimaline ilişkin açıklamalarından derin endişe duyduğunu belirtti.

Türk, X sosyal medya platformundan İsrail’in, Refah’a askeri müdahale ihtimaline ilişkin paylaşımda bulundu.

“İsrail Savunma Bakanı’nın Refah’a askeri müdahaleye ilişkin açıklamalarından derin endişe duyuyorum.” ifadesini kullanan Türk, bu durumun, büyük sivil kayıpları ve İsrail ordusunun saldırıları sonucu Refah’a doğru göç etmek zorunda kalan 1,5 milyonu aşkın savunmasız Filistinlinin bilinmeyen yerlere doğru yerinden edilmeleri konusunda tehlike arz ettiğini bildirdi.

İşte dakika dakika İsrail ile Filistin arasında yaşananlar:

02:32 Cezayir Avukat Örgütleri Birliği, “Filistin halkına karşı soykırım suçu işleyen” İsrailli yetkililer hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

00:48 Hollanda’nın idari başkenti Lahey’deki tren istasyonunda, Filistin’e destek için oturma eylemi düzenlendi.

00:37 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim’in ardından 5. kez Orta Doğu’ya giderek Gazze’deki son durumu ve esir takasına ilişkin süreci muhataplarıyla değerlendirecek.

00:05 Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın, Gazze’nin Refah kentine yönelik askeri müdahale ihtimaline ilişkin açıklamalarından derin endişe duyduğunu belirtti.

00:00 Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta, yüzlerce kişinin katılımıyla Gazze ile dayanışma için yürüyüşler düzenlendi.

– İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bin 500’ü çocuk, 8 bini kadın olmak üzere 27 bin 131 Filistinli öldürüldü, 66 bin 287 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 224’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 561 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 381 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 176 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*