Hatay’daki içme suyu sorununa Konya Büyükşehir çözümü

[ad_1]

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, depremden büyük zarar Hatay’da şehre içme suyu teminini sağlarken Karaçay İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde de bakım ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çok sayıda ilde yıkıcı etki gösteren depremin ardından ilçeye içme suyu sağlarken; tahribata uğrayan ve işlevsiz hale gelen Karaçay İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde de bakım ve dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Karaçay Barajı’ndan gelen suyu arıtan tesiste, içme ve kullanma suyunu sıvı klor ile dezenfekte ederek güvenli bir şekilde tüketilmesine imkan sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, günlük 123 bin metreküp arıtım kapasiteli tesisin kontrolünü yaparak yıkıma uğramamış olan binalara giden su şebekelerin de bakım ve onarımını gerçekleştirdi.

haberler-272-koskiyardim1-2023-02-12-14-49-35-8.jpg

“BİR DAMLA SUYUN NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU DEPREMDE DAHA İYİ ANLIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Karaçay Arıtma Tesisinde sağlıklı içme suyu işin seferber olduk. Klorlama çalışmamızı tamamladık. Hatay’a kesintisiz içme suyu vermek için tüm ekiplerimizle sahadayız. Bir damla suyun ne kadar değerli olduğunu deprem bölgesinde daha iyi anlıyoruz. Elhamdülillah bazı noktalarda vatandaşlarımız için içme suyu sağlamaya başladık. Türkiye tek yürek.” dedi.

İÇME SUYU TEMİNİ VE SEYYAR WC HİZMETİ

Evi yıkılan ve suya ulaşmakta güçlük çeken depremzedeler için tatlısu aracıyla hizmet veren KOSKİ, depremzedeler, arama kurtarma görevlileri, askerler, polisler, insani yardım gönüllüleri ve diğer kamu personelinin kullanımı için seyyar WC kurulumlarını da tamamladı.

Hatay’ın muhtelif yerlerindeki su şebekelerinde bakım onarım çalışmaları yapan KOSKİ, depremin tahrip ettiği su borularını onarıyor, onarılamayacak durumda olan boruları da yenileriyle değiştiriyor. Ayrıca deprem bölgesinde hasar gören evlerin abone hattı iptali işlemlerini de gerçekleştiren KOSKİ ekipleri, kullanılamaz halde olan vanaları da yenileriyle değiştiriyor.

haberler-272-koskiyardim-2023-02-12-14-49-29-2.jpg

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*